----------------------------------- iulian90 13 Iul 2019 19:54 ----------------------------------- Aseara am avut iar ocazia de a ma uita la Luna cu binocularul IOR prin telescopul de 114mm, turbulenta fiind mica. Imaginea era de nedescris, foarte clara si detaliata, parca era HD. :D Foarte frumos. In plus de asta am imbunatatit montara EQ1 de curand: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=188759#188759 iar aseara am avut ocazia de a o testa la Luna, impreuna cu telescopul de 114mm si camera video EBoda, camera foto Canon 450D ,dar si binocularul IOR, care l-a suportat fara probleme. :) @saiph. Ai dreptate in privinta stivuirii a mai multor poze ale Lunii, aseara am facut 8 poze la Luna intreaga cu camera Canon 450D, prin telescopul de 114mm, iar azi le-am prelucrat cu AutoStakkert2 si imaginea finala a iesit mai clara si mai frumoasa, dar telescopul trebuie pus pe ecuatoriala, ca sa dispara efectul de rotatie a imaginii Lunii, plus tracking ca imaginea Lunii sa ramana in centrul cadrului. Nu prea merge de pe montura altazimutala facute pozele multiple necesare stacking-ului. Rezultatele capturilor la Luna de aseara, atat cu camera Canon 450D, cat si cu camera E-Boda la raport focal f/24 au iesit net superioare fata cele de pana acum, datorita monturii eucatoariale imbunatatite. Astfel am reusit sa maresc timpul de captura cu camera E-Boda de la 5 secunde in cazul Lunii si 25 s in cazul planetei Jupiter ,cat imi permitea montura Dobson fara tracking, la peste 60 secunde acum cu montura EQ1, asta insemnand mult mai multe cadre (peste 1500 cadre) si imagini finale mult mai frumoase si lipsite de zgomot. Mai jos prezint cateva imagini cu diverse zone pe pe Luna rezultate din prelucrarea capturilor video realizate cu E-Boda DVR2001, precum si imaginea finala cu Luna intreaga realizata din cele 8 poze facute cu Canon 450D.