----------------------------------- Matrixul 12 Iul 2019 19:44 ----------------------------------- Va multumesc pentru sfaturi ! Dintii nu sunt drepti, nici pe cremaliera nici pe pinion - ci inclinati. Istoria reflectorului cu pricina: Instrumentul abia a fost folosit de citeva ori - am un coleg de munca ce l-a primit cadou in 2017, s-a uitat de cateva ori de pe balcon dar jalnicul trepied foto cu care a venit in rucsac i-a infrant toata curiozitatea, tremurand la orice adiere de vant :) Garantia s-a dus, asa ca nu mai poate fi vorba de service "gratis". Eu, facandu-i o vizita si vazand rucsacul pe balcon pe care scria MEADE ii zic "ce-ai acolo ?" El vroia sa scape de el la propriu, asa ca l-am luat aproape gratis imediat. Este vorba de o clona a celebrului ST 80, facut insa de Meade: Meade Adventure 80mm, mai precis asa arata piticania: https://astromagazin.ro/telescoape-astronomice/7570-telescop-meade-adventure-scope-80mm.html Luat de la om nu am cautat calul de dar la...dinti :lol: Am vazut ca are acest joc dar am zis ca il rezolv cumva... Am sa ii pun o "gogoasa" de spuma poli cu diametrul mai mare in jurul rotitei din dreapta, pentru a simula o focusare mai precisa... Doar acest mic joc este destul de enervant... Scuze pentru atatea randuri si va multumesc inca o data ! Il mai bibilesc eu, poate ii dau de cap.