----------------------------------- Stille 09 Iul 2019 16:48 ----------------------------------- @iulian90 - din cate stiu eu, panglicile alea pot fi inlocuite, si le-am vazut destul de des la 10-20 lei pe OLX. Bine, e treaba mai de finete, si cum obiectivul ala il gasesti nedefect la ~100-150 lei pe OLX, nush daca merita. Faine observatiile, totusi - citesc si iau notite Eu am iesit sambata asta la un star party in preajma Barladului, impreuna cu cei de la astroclubul Perseu. Am petrecut multisor din noapte chinuindu-ma la planete, la poze sau jucandu-ma pe telescoapele altora, dar mi-a mai ramas si ceva timp de DSO-uri pe care sa le pot nota drept capturi proprii. Am folosit in principal ocularul Baader zoom 8-24mm, mai mult la capatul de 8mm (oriunde nu-i specificat altfel in notite). Foarte utila si comoda dracia, apropo - evident, nu ofera o imagine de Televue, dar arata totusi binisor, si e foarte comod sa faci star hop la 24mm, zoom-uind apoi la 8 (sau la cat cere obiectul) odata ce ai ajuns in pozitie. Am inceput cu obiecte usoare, ca nu simt ca mi-am facut inca mana suficient de bine pe telescop. M13 e mare, stralucitor, cu o textura spumoasa (stelele aproape dar nu chiar rezolvabile la 8mm) si margine neregulata - zici ca bunica-sa a fost stea de mare, uneori. M81 are un centru foarte luminos dar discul nu este vizibil la 8mm. M82, in schimb, e spectaculoasa la acest ~80x, zgarietura pe care o vedeam cu Bufnitza se expandeaza intr-o dara vie de lumina care pare sa oscileze, traversata de un val inghetat in timp. Andromeda si satelitii, superb ca intotdeauna. Andromeda este foarte foarte vizibila - disc luminos, dar fara detalii, nici chiar la 27x - cred ca nu am eu ochii suficient de adaptati la intuneric inca. M110 este destul de slab, un oval de ceata la limita vederii directe, dar M32 e mult mai luminos si bine definit. Daca tot eram prin zona, am trecut si pe la NGC 7662 - Blue Snowball Nebula, care s-a vazut ca o stea usor defocusata, cu cea mai vaga urma de albastru in colorit. Cumva m-a luat cheful de galaxii, deci hai in Canes Venatici. Dupa o vizita rapida pe la M51 (la care se vedeau centrele si spirala care le inconjoara - in trecut a aratat mai bine in ES 24mm cu Barlow de 2.5, dar mi-era lene sa verific daca era din cauza ocularului sau a conditiilor), m-am dus catre M94 - centrul e mic, stralucitor si usor pufos, inconjurat de un disc destul de restrans. A urmat NGC 4490, Cocoon galaxy. Un obiect lung si usor de distins - ar semana cu o galaxie spirala cu centrul foarte mare in raport cu discul, vazuta pe muchie, daca nu ar fi cam de aceeasi stralucire pe toata suprafata, ceea ce ne spune ca se intampla chestii mai interesante pe acolo, daca a ajuns atat de supa crema biata de ea :lol: . Din pacate, nu am reusit sa vad companionul de vina pentru starea ei curenta, acesta fiind un obiect ceva mai slab. A urmat alta neregulata NGC 4449. Daca 4490 se vedea bine direct, 4449 o prindeam numai cu vederea indirecta, ceea ce a dus la un efect destul de distractiv. Galaxia e foarte neregulata, cu tentacule in toate directiile, si indirect prindeam doar o parte din tentacule odata. Alternez sacadat privitul direct cu cel indirect, bazandu-ma pe faptul ca nu o sa prind mereu trecerea de la conuri la bastonase fix in acelasi unghi, si, ca in desene animate, bazdagania incepe sa miste :lol: ba prind un tentacul, ba prind altul, dar mintea mea le interpreteaza ca acelasi obiect, deci clar trebuie sa fie unul care se foieste. Poanta asta o stiam de la Bufnita, cu care faceam Pomu' de Craciun chiar sa sclipeasca, si e misto s-o aplic si la obiecte mult mai slabe. Am incheiat tura de Canes Venatici cu NGC 4631 - Whale Galaxy. Asta la 80x disparea complet, dar la 27x se mai vedea indirect o dara usor curba de lumina. Nu mai stiu ce-am mai facut in jumatatea de ora lipsa din notite, dar dupa ea, vad ca am reluat in Sagittarius. M28 e suficient de aproape de orizont ca atmosfera sa-i manance fluorescenta clasica de globular - tot e stralucitor, dar e mult mai mic decat ar trebui, vad doar centrul. M22 e imens dar de asemenea foarte plat pentru un globular - am senzatia ca la obiectul asta vad doar centrul, ca de la centrul unui globular m-as astepta la genul asta de nuanta plata. Zice Wikipedia ca asta ar fi unul dintre cele mai spectaculoase roiuri globulare daca n-ar fi atata praf intre noi - oare efectul de atenuare dat de praful asta functioneaza similar optic cu efectul de atenuare dat de o atmosfera incarcata pe globulare mai mici,,, M7, roiul lui Ptolemeu, e aproape la orizont, si atat de slab de zici ca-l vad prin fum. Ce ti-e si cu atmosfera asta. In drum spre Laguna, dau de NGC 6520 - un roi deschis de o forma foarte interesanta. E liniar, aproape ca o taietura in cer, subliniat de 2-3 stele mai stralucitoare conducand catre un petic de stele nerezolvabile. Test de fosforescenta in Laguna pe urma (se vede muuuult mai bine la 24mm vs la 8, am probat si faza cu magnificarea care fura din stralucire) si ajung pe urma la M20 si M21, care se vad in acelasi camp la 14mm. M21 e un roi deschis destul de rotund, o puzderie de stele rezolvabile dar foarte apropiate de zici ca-i acoperit cu sclipici, iar in M20 se vede nebulozitate in jurul stelei cele mai stralucitoare.