----------------------------------- starbuck 02 Iul 2019 13:56 ----------------------------------- Focusul automat este de prisos in astrofoto, aparatul foto nu poate focusa automat in conditii de intuneric, de aceea este recomandata comutarea aparatului in mod manual focus si reglarea manuala a focusului. Iulian, un mic pont :) : Multe modele de DSLR-uri permit indicarea focusului in modul de focalizare manuala. Trebuie doar sa selectezi modul de focalizare "spot" (sau "center" in lipsa "spot") si faci focalizare manuala pe o stea cat mai stralucitoare. Daca poti e bine sa lasi AF-ul activat din aparat chiar daca obiectivul e in modul de focalizare manuala. In momentul cand focalizezi manual corect aparatul semnalizeaza acest fapt prin aprinderea led-urilor indicatoare din vizor si/sau prin alerta sonora. Apoi fixezi pozitia de focus cu o bucata de banda scotch sau izolatoare. E bine sa reiei operatia odata la 10-15 minute pentru a contracara schimbarile de seeing. In cazul meu a functionat cu Pentax K100D si Canon 10D. Pentax-ul a fost cel mai performant, avea setari dedicate pentru folosirea cu obiectivele vechi fixe de la aparatele pe film care aveau numai focus manual, cele mai bune dupa parerea mea la astrofoto (la ele avea prioritate calitatea opticii, nu trei sfert de pret dat pe zeci de motorase, tractorase si chestii de genul "nu stiu la ce folosesc astea dar toata lumea le are").