----------------------------------- theogon 30 Iun 2019 18:23 ----------------------------------- M-am procopsit de ceva vreme cu un refractor Celestron 70 /900 (F/d=12,85) cu preț redus. Cam mult plastic întrînsa m-am gândit, dar o scosei la stele să văd ce știe. Hmmm... Am remarcat o subcorecție a obiectivului și povestind cu Silviu, încep să-i modific spațierea, lucru care nu a fost de ajuns. Mai bag după aceea între flint și crown niște ulei de măsline și la urmă ulei optic, care are indicele de refracție apropiat de balsamul de Canada. Nu o mai lungesc ci hai cu ea la răsboiu, dar nu singură ci în compania unui instrument mai mare Fixez pe stea (Arcturus) să văd seeingul și dacă am scăpat de sfericitate. Inele de difracție intra și extrafocal distinct desenate. Pun pe Jupiter, un desen clar și frumos al planetei la grosismente din ce în ce mai mari. Ajung la 112X cu un ocular TV de 8 mm. Sar la celălalt instrument la aceiași mărire (118 X) Aceiași imagine, parcă puțin mai spălăcită. Schimb oculare, mă plimb de la un instrumet la altul. Refractorul ținea pasul cu tovarășului lui mai mare de trei ori în diametru, ba chiar am apreciat o imagine cu 10-15% mai bună pe ansamblu (claritate, contrast). Încerc niște duble, Mă fixez pe Pulcherima. Ajung cu refractorul la 337X (barlow de 2,25, ortho BGO 6 mm) însă cel mai frumos s-a văzut la 184X (barlow 2,25, TV11 mm). Celălalt instrument îmi arată o imagine luminoasă cu multe spicke-uri și un companion greu decelabil pentru un observator neexperimentat. Mai am de lucru la refractor -o celulă din aluminiu și un focuser mai de Doamne ajuta, plus un căutător. Cel cu punct roșu - o jucărie. Am testat cu ocazia asta și un căutător Telrad- face toți banii. Am călcat și eu în noul Regat al Instrumentelor Mici.