----------------------------------- iulian90 27 Iun 2019 15:03 ----------------------------------- Salutare tuturor. Aseara am facut fotografii cu expunere lunga la portiuni de cer cu densitate stelara mai mare cu ar fi zona constelatiilor Cygnus , Aquila, Scutum si Sagittarius, cu un nou aparat foto, Canon EOS 450D. :) Aparatul Canon 450D este mult mai bun decat Panasonic Lumix DMC-FZ7 care il foloseam inainte avand multe avantaje fata de acesta, de la zgomot de imagine mai redus, ISO mai mare, posibilitate de schimbare a obiectivelor si de montare pe telescop sau luneta, vizor optic reflex f. bun pe timp de zi, pana la Live View mai prietenos cu astronomia. :D Aseara am avut noroc de cer decent, cu transparenta de 8/10 (sau 5 pe scara Bortle), numai bun ,ca am testat aparatul foto Canon, pe montura EQ1 motorizata si imbunatatita, montandu-i un obiectiv foto , tot marca Canon EF-S 18-55mm, pe care il aveam cumparat de anul trecut, numai bun ca s-a potrivit bine cu montura aparatului Canon 450D si este bun atat in fotografia obisnuita de zi ,cat si in astrofoto. Am facut atat cadre JPG singulare cu expunere de 30s si ISO 1600 la focala de 55mm, cat si trei serii a cate 10-12 cadre in format RAW (CR2) cu expunere de 30s la ISO 1600, atat la focala de 18mm cat si la 55mm, vizand zona Caii Lactee. Cadrele RAW le-am prelucrat in DSS 4.1.1, impreuna cu 5 cadre dark de aceleasi valori ca si cadrele light, realizate cu capacul pus pe obiectiv.