----------------------------------- Mircea Pteancu 17 Iun 2019 19:02 ----------------------------------- Sambata 20 aprilie a.c. Observatii cu dobsonianul Toleascop 200mm F/6.16. -Asteroidul Pallas ,vazut intai la 51x /Seben zoom 24mm.Avea o culoare alb-galbuie fata de steaua notata in desen cu ''K'' , contrast de culoare mai bine vizibil la 154x /Seben zoom 8mm si 205x/Radian 6mm. -am rezolvat la 205x steaua dubla STF 1695 din UMa ,are o separatie de 3.9'' -steaua dubla subarc STT 235 din UMa ,cu separatia de 0.95'' ,primara alb mat/ de os si companionul gri sau mov,estimat pe desen PA=40 grade.Am rezolvat dubla la 205x/Radian 6mm ,s-a vazut separatie cu spatiu negru la 246x /Plossl 10mm+Barlow 2x. -STF 2054 ,alta dubla subarc cu separatie 0.9'' ,rezolvata la 246x/Plossl 10mm+Barlow 2x , componente de aproape aceeasi luminozitate - dubla foarte inegala ES 2651 , Delta mag=5.8 mv nu spune intreaga poveste decat daca precizez ca dupa StelleDoppie , companionul are magnitudinea de 12.14mv si separatia de 12.3''.Ca sa vad ''ceva'' spre Sud de primara ,a trebuit sa folosesc marirea de 492x /ortoscopic CircleV 5mm +Barlow 2x. Comentariu : norocul meu ca sunt chel .''M-am invatat minte'' si, de cate ori vad o stea dubla purtand codul ''Bu'' de la Burnham , mi se zbarleste relicva de coafura de pe ceafa. Dar nici codul ES nu este mai breaz ,dumnealui Espin vad ca s-a specialziat in vanarea stelelor duble cu companioni extrem de slab luminosi. Sa-i asez pe o harta imaginara : continetul Burnham ar fi undeva dincolo de Cercul Polar arctic iar insula Espin spre Polul Sud.Brrrr... Mintea omeneasca e ciudata ... tocmai dificultatea mareste atractivitatea ! -26 Dra cu separatie de 0.36'' ... nu a fost rezolvata,mersi mult, telescopul meu 400mm este inca in stare de minereu...:( -STF 2155 a fost lejer rezolvata de ocularul zoom la 154x deoarece are o separatie de 9.8'' si o diferenta de luminozitate moderata de numai 3mv -Bu 1276 din Draco este qvintupla dar eu am am vazut-o ca tripla , companionul cu separatie de 1'' nu s-a vazut -STF 2146 din Draco este o tripla interesanta ,cu cei doi companioni aliniati la Sud-Vest dar la separatii foarte diferite de 2.6'' respectiv 89'' Mircea