----------------------------------- Mircea Pteancu 16 Iun 2019 18:36 ----------------------------------- In primavara care a trecut am avut niste griji legate de o reparatie la casa si care m-a incurcat in folosirea micului meu atelier (''Insula doctorului Moreau'') pentru a face vivisectii fara anestezie pe telescoape :x si in pastrarea la zi a rapoartelor de observatii. Deoarece folosesc rapoartele de pe forum ca jurnal de observatii , incerc acum sa ajung la zi. Luni 1 Aprilie,2019 : Cer paclos,observatii cu telescop Toleascop 200mm. -galaxia NGC 2683 din Lynx observata la 41x cu ocular LV 30mm si cu ocular Seben zoom la 8mm pentru 154x -tripleta M81-M82-NGC 3077 ,ultima vizibila numai la 51x in ocularul Seben zoom x 24mm -stelele duble STF 1400/HIP 49230 si STF 1386/HIP 49121A de langa NGC 3077 -dubla STF 1386 /HIP 48639 de langa M81 -dubla STF 1695/HIP 63143 A de langa Epsilon UMa/Alioth -dubla Sigma2 /13 UMa cu separatie de 4.4'' -Izar ,Castor,k Gem ,Delta Gem -nebuloasa planetara Eskimo Nebula /NGC 2392 /C 39 -dubla cu steaua primara portocalie ES2625 din asterismul triunghiular''de domiciliu'' a lui Eskimo Nebula Marti 2 Aprilie a.c.,observatii cu telescop Toleascop 200mm: -o tentativa neconvingatoare de a vedea galaxia NGC 2976 aflata la sud de steaua 24 UMa ,aproape de M81.Ramane pe alta data... -galaxia NGC 2903 in Leul,slab vizibila -M65-M66 din Tripleta din Leul -am rezolvat stelele duble Alula Australis si Alula Borealis la 246x ,obtinut cu Plossl 10mm+Barlow2x si cu Vixen CircleV ortoscopic 5mm.Ortoscopicul a oferit contrast mai bun in camp efectiv mai mic. -dubla Iora Leo ,rezolvata de ocularul Plossl 10mm la 123x ,ceea ce e un bun rezultat -Porrima dar aceasta e deja ''victima sigura'' chiar si in luneta de 60mm Luni 8 Aprilie a.c. ,obervatii cu telescopul Maksutov-Cassegrain TS 100mm F/14 : -dubla Algieba/Gama Leonis rezolvata la 155x /Plossl 9mm -dubla Castor /Alfa Gem rezolvata la 56x/Plossl 25mm si mai bine la 155x /Plossl Rvelation 9mm -roiul deschis M35 observat la 56x/Plossl 25mm si 44x/Plossl 32mm -roiul deschis M44 ,observat la 44x/Plossl 32mm si 35x/Kellner militar 40mm , imagini aproape similare,campul efectiv ceva mai mare in ocularul Kellner care se descurca ''de minune'' la F/14 -planetara NGC 2392 /Eskimo la 155x nu s-a vazut steaua centrala Luni 15 Aprilie a.c. Observatii cu telescopul Dobson ''Ratusca cea urata'' 125mm F/6.9 -Algieba/Gama Leo rezolvata cu ocular Kellner 10mm. Este uimitor ce influenta are deschiderea relativa asupra utilizarii ocularelor. La aproape F/7 ,acest telescop este deja tolerant chiar si cu ocularele Kellner ,este destul de greu sa faci deosebirea intre un bun ocular Kellner de 10mm si un ocular Plossl de 10mm. -Luna ,prin acest telescop ,te lasa ''fara cuvinte''.Aperura modesta face ca stralucirea imaginii sa fie acceptabila iar calitatea acesteia nu lasa mai nimic de dorit. (De aceea si este un telescop potrivit pentru activitati gen ''Sidewalk Astronomy''...cred eu.) -Iota Cnc ,superb contrast de culoare -Zeta Cnc , o superba tripla ,poate fi scoasa la concurs cu Beta Mon -dubla H 6 78 de la Est de Zeta Cnc , o si mai superba stea multipla, la care am vazut un companion bestial de slab de 11mv in cadranul IV ,cu o separatie de un minut de arc, undeva ''dincolo'' de punctul cardinal Vest ,vizibil numai cu ocularul Celestron Plossl 6mm la 144x. Aici mai sunt multe de vazut , de revenit! -Alula Australis a fost rezolvata in glorie si cu chiote de admiratie dar Alula Borealis a fost ratata ...asa, mai pe tacute ... :oops: :oops: :oops: Observatii cu dobsonianul Toleascop 200mm F/6.16. -Zeta Cnc ,rezolvat cu spatiu negru la 205x/Plossl 6mm dar estetica imaginii =nashpa ! -steaua multipla H 6 78 mi-a aratat ceea ce am vazut in micul dobsonian ,un companion slab la Vest,cu separatia cam la un minut de arc -Theta Cnc /31 Cnc, stea oranj, are un companion foarte slab de 11.7mv ,la o separatie mai mare de un minut ,la PA = aprox. 70 grade.Vad in StelleDoppie ca are si un companion la 0.1'' separatie ...mda ,aveti rabdare, vom vedea peste cateva milenii... :P -STF 1254/HIP 42549 este o dubla din roiul M44 ,cu primara alb-galbuie (StelleDoppie zice ca-i galben-oranj clasa spectrala K0III) ,cu sepataie de 21'' la PA =55 grade -''Magarusul nordic/Asselus Borealis'' adica Gamma Cnc este o dubla foarte deschisa ,cu o separatie de peste 1.5 minute dar cu companion slab luminos la 10. mv ,aflat la Est - STF 1192 este o stea multipla la care am vazut doar companionul C aflat la 49'' , nu am vazut B de 10mv aflat la 2.7''.De revenit si aici ! -STT 565 este o dubla plicticoasa ,cu separatie ghinisor peste un minut de arc.Necst! -HJ 2424 este o dubla lejera cu separatie de 42'' ,Delta mag=4mv ,descoperita in 1831 de Herschel Junior.Cel putin ,este o dubla fizica. -Am incheiat cu 24 Lyncis, o dubla cu separatie mare si ea la 55'' dar cu Delta mag=6mv ,deci care starneste nervii observatorului obosit. Marti 16 Aprilie a.c. Observatii cu telescop Dobson 200mm F/6.16 -Asteroidul Pallas ,aflat langa Eta Boo -steaua tripla ADS 6915 (in varful unui asterism in ''V'') si steaua qvadrupla ADS 6921 din bratul nordic al aceluiasi asterism, rezolvate de ocularul zoom Seben la 51x / f=24mm -steaua-carbon Y CVn ,cunoscuta drept ''Superba'' la 51x , se vede foarte bine si prin cautatorul 6x30mm -galaxia M106 , usor de gasit cu RDF intre Beta CVn si Gama UMa -galaxiile M51-NGC 5195 , gasite si ele cu RDF prin ''metoda triunghiului 30-60-90'' -galaxia M94 s-a vazut luminoasa, in ciuda Lunii Stop motor deocamdata,va continua. Mircea