----------------------------------- Mircea Pteancu 16 Iun 2019 13:38 ----------------------------------- Petru Felicitari pentru perseverenta ,telescopul tau e foarte bun, nu te lasa infrant de dificultati si vei obtine rezultate foarte frumoase. Fara nici o indoiala ca pe un cer negru,de tara , vei obtine imagini mai bune. Eu te sfatuiesc insa sa iti iei drept model ursul care este omnivor si mananca orice ,de la ghinda la zmeura si la carnita de caprioara (eu asa fac,adica imi iau ursul drept model...ghinda nu imi prea place :shock: ). Adica , aplicat hobbyului nostru, fac observatii incepand de sub lampile din fata Primariei pana la cerul de padure. O observatie ,oricat de naspa , este o observatie realizata (ai fi putut pierde acel timp cu o discutie sterila). Continua ,ai aici un suporter care te sustine (moral ,atat imi permit) si astept cu interes rezultatele tale. Jupiter ,precum Marte anul trecut,este cam prost amplasat ,deci rabdare si iar rabdare...adica fa observatii ... si fa iar observatii ... si tot asa... Ghici cine se va bucura la urma ,cel care sta la televizor sau cel care munceste la telescop !? Mircea