----------------------------------- julliano 15 Iun 2019 15:14 Colimare binocluri Nikon Monarch ----------------------------------- Salutare, Am un Nikon Monarch 5 12x42 si recent am cumpărat si un monarch 7 10x42. Imi place modelul nou, mult mai luminos, parca mai sharp, unghiul aparent ceva mai măricel si parca sta mai bine in mana. Ce nu-mi place la el este ca imaginea din dreapta este usor mai jos decat cea din stanga, asta se vede doar daca fac eu imaginea dubla la vointa pentru verificare, asa daca il folosesc ca un om normal, nu se simte problema, imaginea se suprapune perfect pentru ca ochii se adaptează usor. Doar ca fiind perfectionist si colimand destule binocluri porro si chiar si binoviewere, mi-as dori sa-l fac si pe acesta perfect, ca sa nu mai existe absolut deloc "eye strain". Problema e ca nu prea se gaseste pe net informatie despre cum se colimeaza aceste binocluri, sau macar unde s-ar afla acele suruburi pt colimare. Aici vin cu întrebarea, a avut cineva "plăcerea" sa colimeze nikon Monarch sau sa știe macar cum se ajunge la suruburi? mulțumesc anticipat, Iulian