----------------------------------- Erwin 10 Iun 2019 20:31 Autoutilare ----------------------------------- Deoarece mai nou instrumentele astronomice necesită tot felul de gadgeturi electronice, acest vechi hobby a început să ceară mai mult. Minifreza pe care o am este o chinezărie și nu poate fi fixată pe un suport pentru găuririle de precizie necesare cablajelor imprimate, vibrează destul de tare și este prea puternică și grea așa că am căutat altă soluție. Aveam demult motoare recuperate de la imprimantele HP Deskjet, puternice și de bună calitate. S-a concretizat ideea cu ajutorul neprețuit al lui Cristi/Jimao22 care mi-a făcut la strung un adaptor pentru minimandrina Proxxon, proiectată să funcționeze cu minifrezele originale. Axul motorului este randalinat ca să stea pinionul de plastic pe care l-am îndepărtat și a trebuit să-l aduc la diametrul de 3mm prin șlefuire cu șmirghel în timp ce se învârtea. Am obținut și o mică conicitate potrivită cu conicitatea găurii așa că mandrina este centrată destul de precis pentru burghiele subțiri de 0.6-0.8mm utilizate la cablaje. Alimentarea va fi făcută de la o sursă de laborator construită recent pe baza unui transformator de 24V/3A cu un convertor DC-DC reglabil și volt-ampermetru digital cu LED. Atelierul de electronică are un prim "utilaj" DIY. Urmează testele.