----------------------------------- zoth 04 Iun 2019 19:53 ----------------------------------- Mihai, multumesc :) Adevarat, mi l-am facut cadou reconditionat de ziua mea. Tavi, interesanta ideea cu adaptorul de 1,25". M-ai pus deja pe ganduri :roll: De obicei cand imi bag nasu' intr-un instrument incerc sa inteleg logica celui care l-a construit. De data asta mi-a fost foarte greu, nu pricepeam de ce s-au chinuit rusii sa toarne corpul binoclului din aliaj de aluminiu cu magneziu atata timp cat toate celelalte piese componente folosesc metale de densitate mare (otel si alama). Un alt lucru pe care nu l-am inteles este formula optica a ocularului: de ce dubletul de ochi este concav la iesire si de ce lentila centrala a ocularului prezinta tot concavitate orientata in aceeasi directie ... parca cel ce l-a proiectat vroia musai un ocular cu relief de ochi cat mai mic ... :? Apropo, singura inscriptie in limba rusa pe care am gasit-o pe acest binoclu se afla pe capacul rezervorului de silicagel. Inscriptia a fost vizibila numai dupa indepartarea straturilor de vopsele: