----------------------------------- zoth 03 Iun 2019 20:53 ----------------------------------- Zilele trecute am reusit sa finalizez operatiile de reconditionare ale unui monocular TZK 10x80 provenit dintr-un binocular militar sovietic cu acelasi indicativ. Chiar daca monocularul pastreaza inca la vedere o parte din consecintele tratamentelor prin care a trecut de-a lungul vremii ... cred ca am reusit cat de cat sa-l aduc mai aproape de aspectul, culoarea si functionalitatea initiala. Cateva date despre optica lui: - obiectiv dublet lipit cu deschiderea utila de 80mm si focala masurata de 280mm, deci un f/3.5 - din parametrii avuti la indemana si simularile soft facute pare a fi construit din sticlele K8 si TF2 (echivalente Schott BK7 si SF5) - ocularul este un Erfle modificat destul de bizar si are 5 elemente in 3 grupe - deschiderea utila a dubletului de camp este de 40mm iar a celui de ochi 25mm - sistemul de redresare a imaginii si apropiere a axelor optice contine doar o prisma supradimensionata de 45 grade cu acoperis. Monocularul asa cum se vede in imaginile de mai jos ajunge la 2,8kg.