----------------------------------- mauzer 27 Mai 2019 12:29 Vand OTA Omegon Pro Astrograph 203/800 ----------------------------------- Salutare, Vand telescopul din titlu, achizitionat anul trecut de pe Astroshop.ro in august, folosit de mine exclusiv pentru astrofotografie. https://www.astroshop.ro/telescoape/omegon-telescop-pro-astrograph-203-800-ota/p,54740 E in perfecta stare de functionare, nu are nici cea mai mica zgarietura sau defect, atat mecanic cat si optic. Nu a fost transportat niciodata, l-am folosit exclusiv la casa de la tara in curte, oglinzile nu au nici cea mai fina zgarietura. A fost desfacut o data ca sa ii fac un mic upgrade la sistemul de fixare a oglinzii principale ca sa tina colimarea mai bine, ocazie cu care am curata oglinda. Acum tine colimarea bine, nu se schimba pe parcursul noptii de regula il colimez rar, cam o data pe luna. Focuserul la fel, tine bine, nu trebuie refocusat pe parcursul unei sesiuni foto. Per total e un telescop fain, luminos, mai bun fata de ce newtoniene am folosit cu optica si mecanica decenta perfect pentru un inceput in astrofotografia mai serioasa. Vine in cutia originala, pachetul contine: OTA + 2" Crayford V-Power focuser Inele prindere si 2 sine Vixen, una originala si inca una facuta de mine pe CNC (mai lunga) Focuser DIY facut de mine cu alimentare prin USB Extensie de 2" x 35mm Masca Bahtinov aluminiu facuta de mine pe CNC Pret 2400 RON fara transport.