----------------------------------- mihaig 25 Mai 2019 13:29 ----------------------------------- -am schimbat sistemul cu role dintre placile bazei cu rulmentul Lazy susan. -am schimbat prinderea intre cele doua placi astfel incit centrarea lor sa fie cit mai buna...folosit un rulment plat cu prindere laterala pentru centrarea placii superioare fata de cea de jos.Rulmentul a fost introdus cu capatul flansei in jos,astfel ca mentine axul exact in mijloc. -datorita indeminarii si rabdarii sotiei,am transformat placa de jos a monturii dob in roata dintata cu 670 dinti pich 3 mm,adica am(a) lipit cu mare atentie o curea HDT cu latimea de 9mm de jur-imprejur,la aceeasi distanta fata de suprafete.Am folosit Locktide pt cauciuc,a iesit impecabil,capetele sunt unite perfect,cureaua e ca si turnata in jurul placii... -am facut suport pentru motor cu ajustare in 2 dimensiuni, spring-loaded,astfel incit ansamblul fulie-motor sa fie elastic presat pe baza/roata dintata. -am testat ansamblul cu rezultate excelente;imbinarea fulie/roata e ferma,miscarea e lina,nu scapa/patineaz.Reductie planetara de 51 a motorului plus reductie fulie-roata de 22 ...un mic video mai jos Urmeaza partea de Alt. https://youtu.be/R5hEt4FPH0g