----------------------------------- iulian90 22 Mai 2019 17:28 ----------------------------------- Buna ziua tuturor. De curand am cumparat un vizor binocular de microscop IOR, iar Luni, pe 20 mai , mi-a sosit acasa binocularul. :) Mai intai i-am adaptat un barel de ocular metalic de 1,25",la intrare binocularul avea un fel de flansa montata prin infiletare si mai avea si o lentila acromata convergenta ,pe care le-am dat jos. Barelul de ocular l-am fixat cu ajutorul unei bucse confectionate din teava pvc de 32mm diametru, pe care am introdus-o prin infiletare fortata in spatiul dintre filetul interior al barelului de ocular si filetul exterior al intrarii de la binocular care era de diametru mai mic cu vreo 4mm decat diametrul interior al barelului de ocular, astfel barelul de ocular imbinandu-se rigid de binocular. Ca oculare am folosit doua oculare tip Kellner indentice, de 10 mm focala, de la un binoclu 10x25, iar pentru a putea intra in focus am folosit si lentila barlow , pe care am infiletat-o la intrare direct pe barel, altfel nu se putea, fiindca drumul optic prin binocular este destul de mare. Cum era de asteptat, grosismentul este foarte mare, cred ca peste 400x, pupila de iesire fiind mai mica de 0,5mm. Am folosit si ocularul de microscop 6x, care a dat rezultate mai bune, luminozitate mai buna, pupila de iesire in jur de 1mm deci un grosisment mai mic, in jur de 110-115x, dar din pacate am doar un astfel de ocular. Insa am de gand luna viitoare sa cumpar si o pereche de oculare de microscop IOR de 5x iar pe viitor si o pereche de oculare de 10x. M-am uitat prin binocular, montat pe telescopul reflector de 114mm f/7,9 ,utilizand ocularele Kellner de 10mm si lentila barlow si am vazut ca este putin decolimat ,imaginea vazandu-se cam dublata, dar dupa un timp ochii au reusit sa uneasca imaginile de pe ambele canale intr-una singura si se vedea fain, da creand un disconfort din cauza decolimarii. Trebuie totusi sa il colimez. Am desfacut capacele ce acopera prismele de la binocular, ca sa il curat dar fara a ma baga la prisme, lasandu-le asa cum sunt. Au fost murdare mai mult pe suprafetele dinspre tuburile portoculare, pe care le-am dat jos ca sa am acces mai facil la acele suprafete murdare ale prismelor, fiind prinse in cate 3 suruburi introduse pe dinauntrul carcasei binocularului. Insa am observat un lucru interesant: suruburile prin care sunt fixate tuburile portoculare (indicate cu sageti verzi in pozele de mai jos cu binocularul desfacut) intra prin niste gauri practicate in suportul binocularului , care sunt mai mari in diametru decat suruburile ,astfel tuburile portoculare nefiind montate fix in anumita pozitie si pot fi miscate in lateral cu +/-1mm fata de axa optica . Eu, dupa ce am montat la loc tuburile portoculare, dupa ce am curatat binocularul, si am facut iar un test, montand ocularele kellner de 10mm pe binocular si acesta montandu-l pe telescopul de 114mm, am observat ca s-a mai diminuat decolimarea si imaginea s-a vazut mai putin dedublata decat prima oara si in scurt timp ochii au eliminat dedublarea imaginii,cu efort mai mic decat prima oara. Oare nu cumva in felul acesta se poate colima un binocular de microscop, regland pozitia portocularelor fata de axa optica ? Initial, cand am desfacut binocularul, am observat niste suruburi de o parte si de alta a prismelor (indicate cu sageti rosii in poze) si am crezut ca acelea sunt pentru colimare, oare asa sa fie ? Oricum, dupa ce reusesc sa il colimez si fac rost si de oculare de microscop de 5x si 10x o sa pot observa mai bine planetele, Luna si stelele duble cu ambii ochi. :)