----------------------------------- Dbird 22 Mai 2019 10:20 ----------------------------------- @Daniel: Dragul meu, cu tristete in suflet, nu pot sa iti recomand ... cel putin tie care esti extrem de versat si in bun sens pretentios, la binocluri, acest model. Mai ales din cauza unor feedbackuri primite nu numai de la tine dar si de la inca vreo doi trei prieteni. Ati vazut ca in ultimul timp nu mai recomand asa ferm Lacerta Explorer 10x50 ... pentru ca am primit "reclamatii" cum ca sunt executate prost, cu jocuri , cu probleme de colimare ...etc .... Al meu (era prinre primele aparute) era excelent (ma rog, exceptand "reflexia circulara") La fel tu mi-ai "reclamat" Delta Extreme 10x50 ED tot pentru probleme de executie. La fel pentru alte modele nu are rost sa insist. Asta nu inseamna ca toate sunt proaste .... e chestie cred de lot, de vanzator ...de multe lucrurui. Eu am recenzat ..in marea majoritate doar un singur exemplar. Deci nu poate fi decat o "idee" , un inceput de ghidonare in procesul fiecaruia de achizitie a unui binoclu. Idealul, am zis mereu acest lucru, este sa priviti voi insiva prin el inainte de achizitie. De exemplu optic vorbind acest Delta este dupa mine mai bun decat Vanguard care este in fata sa in topul Allbinos (punctajele se obtin la mai multe capitole cumulate in cazul lor, ceea ce este firesc). Deci si la ei pot fi unele variabile ... caci tot o singura bucata testeaza. Si mai este ceva, delimitarea campului vizual care este oarecum similara ca la Lacerta 10x56 nu o sa iti placa (asa cum imi ziceai tu mai denult dupa testarea acestuia din urma), am tot zis in gandul meu ca fieldstopul de la Delta o fi fost proiectat de cei de la Lacerta :) Ca totusi sa nu ramai nesfatuit de mine .... cred ca este mai bine sa incerci sa achizitionaezi (era la second la acelasi pret) un Bresser Montana 10,5x45. As merge pentru tine mai la sigur cu asta.