----------------------------------- jimao22 19 Mai 2019 09:21 ----------------------------------- Azi noapte l-am avut la mine pe Tavi (aka Erwin) si fiind Luna plina, am zis sa facem niste teste cu montura cea mica. Am hotarat ca vom face expunerile cu astrotrac-ul din interiorul observatorului, de unde aveam o vedere destul de buna la polara. Alinierea polara este de baza la montura asta si fiindca am facut-o foarte bine, am avut niste expuneri exceptionale. Ce am reusit sa procesez pana acum au fost expunerile facute in MaximDL la care am avut facute si dark-uri si flat-uri si bias-uri. Au fost ultimele expuneri ale noptii si nu au fost decat 5x90s, neghidate - desigur. Am avut multe alte expuneri facute in Sharpcap, dar am o problema in a le prelucra fiindca nu se pupa imaginile de calibrare luate in Maxim cu pozele facute in Sharpcap si va trebui sa fac niste dark-uri si flat-uri chiar cu Sharpcap ca sa pot utiliza si acele cadre. Asadar am calibrat si apoi stacat in Maxim pozelefacute tot cuMaxim si am facut cateva prelucrari bazice in Pixinsight. Camera folosita a fost ZWO ASI 174MM, fara racire. Am avut o rotunjime a stelelor de 0.08 in medie, ceea ce este exceptional si nu am facut expuneri mai lungi fiindca Luna inneca fundalul cerului cu lumina parazita si imaginile se suprasaturau rapid. Deci mai jos sunt 5x90s la M81 si M82. Promit sa revin cu niste expuneri mai decente ca si timp si cu valori mai mari ale numarului de expuneri, ca sa iasa ceva cu adevarat interesant.