----------------------------------- iulian90 17 Mai 2019 18:53 ----------------------------------- Salut tuturor. Alaltaieri am finalizat platforma ecuatoriala, dupa mai bine de 6 saptamani de lucru la ea, cu unele pauze, dar si progrese. Am cumparat un motor Nema 17 cu 200 de pasi pe revolutie si driver de tip A4988 (am ramas uimit de cat de mic este, dar isi face treaba bine fara sa se incalzeasca), iar ca controler am construit un simplu oscilator cu circuitul temporizator NE 555 care comanda driver-ul A4988, prevazut cu un potentriometru pentru reglaj fin al turatiei, un comutator pentru schimbat turatia in 2 subgame ,"normal" sau "rapid", si un comutator pentru sensul de rotatie a motorului. Driver-ul l-am setat in mod microstep 1/16 ,deoarece in mod full step motorul produce vibratii cam mari. Deasemenea si curentul prin motor l-am reglat din potentiometrul de pe driver ,la mai putin de 0,5 A , pentru a reduce si mai mult din vibratii (insa am observat ca daca curentul este reglat prea mic ,motorul nu mai invarte). Motorul nu am putut sa il montez cu axul direct sub sectorul de cerc al platformei, nu incape in spatiul dintre placa de baza si placa mobila pentru ca trebuia sa il montez inclinat, deci era cam complicat. In plus de asta, am constatat ca raportul dintre raza sectorului de cerc ,care este de 400mm, si raza rotii dintate de pe axul motorului, care este de 5,5mm, este de numai 72:1, fiind prea mic, motorul trebuind sa faca o rotatie la 20 minute. Asta inseamna ca chiar si in mod microstep 1/16, frecventa de repetitie a micropasilor ar trebui sa fie de numai 2,6 Hz, mi se pare prea mica. Ar trebui folosit un motor nema 17 cu reductor de turatie, ca sa functioneze mai ferm, la frecvente de repetitie a micropasilor mai mare. Asadar m-am intors la metoda cu bara filetata si piulita conducatoare, care poate are si dezavantaje, dar ofera si avantaje ,ca de pilda o reductie suplimentara a turatiei motorului , astfel motorul facand o rotatie intr-un minut si functionand la o frecventa de repetitie a micropasilor de 50-60 Hz. Motorul l-am cuplat cu axul direct de bara filetata M6, nu am mai recurs la varianta cu angrenaj. In rest sistemul de antrenare a ramas cam acelasi ca si in varianta cu motorasul de 5v care l-am avut montat prima oara. Aseara am facut o proba la platforma ecuatoriala , ca tot a fost senin afara si era si Luna prezenta pe cer. Platforma se comporta mai bine fata de cum se comporta prima oara cand avea motorasul de 5v si angrenajul cu roti dintate si constructia mai firava, tot mai apar ceva variatii de viteza a tracking-ului, dar sunt mai mici fata de cele care le avea platforma prima oara cand am construit-o, poate ca este si de la sistemul de antrenare cu piulita conducatoare. Oricum , la planete nu prea conteaza, iar la Luna foarte putin conteaza faptul ca apar mici variatii ale vitezei tracking-ului si ca imaginea se poate deplasa lent spre stanga sau dreapta, deci este acceptabil. Aseara am facut si o filmare la Luna, cu telescopul montat pe platforma ecuatoriala si am putut mari durata capturii video, de la 5 secunde ,cat puteam inainte fara tracking, la 11 secunde si imaginea era aproape stabila, foarte putin s-a deplasat spre stanga, poate ca nici viteza nu o reglasem foarte bine, dar e bine, pot de acum sa maresc mult durata capturilor video, la un minut-doua , asta insemnand ca pot obtine mii de cadre pe care le stackez, nu doar 150 de cadre cat obtineam pana acum fara tracking, iar imaginile finale or sa fie mai faine si mai lipsite de zgomot.