----------------------------------- URANUS7 06 Mai 2019 17:24 ----------------------------------- Incredibil de frumos ,maiestre ! Coles ce zice , e multumit de rezultat ? Mircea Salut Mircea, Coles este foarte multumit dar suparat ca nu poate face si el la fel. :) L-am ajutat si-l ajut mereu, cu placere. I-am zis ca poate castigam impreuna un premiu la IAPOTY 2020- Greenwich. E de acord si strangem material, fiecare cand prinde un cer bun si evenimente solare ca acestea, ca sa avem suficient pentru cele 10 poze ce vor fi trimise la concurs. Eu oricum eu am o surpriza, in acest an, pentru toti prietenii mei din comunitate dar mai ales pentru cei care nu-mi sunt prieteni. :P Eric Coles este un astro-fotograf de elita cu foarte multe APOD-uri castigate la categoria Deep-Sky. Ne asistam si ajutam prin NET, reciproc, live (TeamViewer), deocamdata numai pentru Soare. Cuvantul de ordine in procesare, fie ca-i vorba despre Soare sau deep-sky, este: tehnologia/strategia adaptiva. Ca sa fie corect aplicata, trebuie foarte multa munca, experienta si "intelegere" pentru fiecare set de imagini capturate. Eric Cole este un om fantastic de pretentios cu sine si genul care despica firu'n 7. Este exact ceea ce-mi place mie si ma molipseste rapid. :) Cer senin!