----------------------------------- Mircea Pteancu 22 Apr 2019 21:24 ----------------------------------- nobody De acord , depinde cum le potrivesti dar si cum le nimeresti... Cautatorul Mak-ului meu (cred ca despre asta vorbim) , vine intr-o pozitie cat de cat accesibila numai cu telescopul la dreapta monturii pipe. Unde nu pot folosi ochiul drept ci stangul iar tubul trebuie sa-l manuiesc ca un stangaci , eu fiind dreptaci. As muta cautatorul Mak- ului meu dar pentru aceasta ar trebui sa demontez celula OP de pe tub ... and I don't have the gutts to do that ! :( Edit : acum am studiat tabelul pe care l-ai anexat. Acolo sunt parametrii unor telescoape Ritchey-Chretien , nu Cassegrain clasic ... se schimba dramatic treaba. Nici vorba de super observatii planetare cu asa ceva la obstructia gigantica de 59%. Aceasta optiune ar trebui taiata de pe lista unui observator de planete. Am citit ca telescoapele R-C sunt grozave pentru astrofoto , unii colegi spun ca dau rezultate si vizual , nu ma indoiesc dar n-am auzit sa sparga piata in domeniul planetar. (Vaicareala de uz personal : secundara de 9 cm la un telescop de 15 cm ??? unde merge lumea asta !? :o ... OMG, Mein Gott, Uram Istenem !!! :shock: ) Mircea