----------------------------------- URANUS7 17 Apr 2019 09:17 ----------------------------------- Cu oricare dintre tipuri se pot captura ambele zone. Conteaza in plus, calitatea capturii in zonele pentru care filtrul nu este dedicat din constructie. Un filtru pentru protuberante, latimea benzii ~ o.7-1.0 A, va capta mai putine detalii pe Cromosfera fata de unul dedicat, cu latimea benzii de 0.5 A. La fel, reciproc. Eu am facut capturi si pentru protuberante desi am filtru pentru Cromosfera. Imaginile ies mai rugoase si ... mai important: se vede ca filtrul nu are suficienta sensibilitate sa lase si coponentele foarte fine din protuberante, slabe ca emisie, sa ajunga la senzor. Un filtru specializat pe Cromosfera poate capta concomitent atat discul cat si protuberanta, pentru o setare corecta a camerei si un seeing bun. La prelucrare aranjam cum vrem cele 2 zone. Capturile se pot face separat, cu filtre diferite, dedicate, dar la compozitie trebuie sa respectam pozitia protuberantei cat si scala reala (corespunzatoare fata de disc) la care o atasam discului.