----------------------------------- theogon 14 Apr 2019 20:50 ----------------------------------- Sesisez cumva o undă de ironie în postările domniilor voastre? :lol: Și cum să nu stai bosumflat când iesi in curtea comună să faci niște observații anemice, îngrădit din trei părți ce clădiri mari, iar de peste drum alte clădiri de birouri cu 10 etaje luminează locul așa de bine că pentru schițe n-am nevoie de lumină roșie că este d-aia cu neon destulă de poți citi ziarul... Ieșii mai deunăzi cu o lunețica de 70 F11,8 la care vreau să-i optimizez obiectivul cu niste ulei optic turnat între crown și flint și un C8 vintage. Refractorul dă imagini la duble mai bune ca C8-ul, splitând țintele relativ ușoare(Castor A-B, sau 20 Gem, 38 Gem AB relaxat, nu însă și Wassat . Am trecut la C8 care a splitat delta Gem destul de greu. Am constatat că magnitudinea de 8,2 a companionului punea deja probleme . În seara respectiva 9 aprilie cred, deși era senin, transparența nu era din cele mai stralucite făcând ca limita pentru un instrument de 8” să fie pe la magnitudinea 9. În aceste condiții nici Propus nu și-a dezvăluit tainele. Cu refractorul am mai încercat Weisse 14, STF 1088 AB și AC (10,9 ” m1-7,4, m2= 9,4, respectiv 113”, m1= 7,4, m3=8,7), că de CD nici nu putea fi vorba(companion de m=11,7)- toate cu rezultat negativ. Așa ca mai citesc rapoartele voastre și-mi mai lustruiesc fierătăniile sperând într-o pană de curent lungă, măcar în prima parte a serii. Așa că stresul cade și pe mine întrebându-mă mereu ce sa schimb, instrumentele, sau locul de observație sau pe mine :lol: