----------------------------------- URANUS7 11 Apr 2019 10:04 ----------------------------------- Ploile si norii in general, tind sa se extinda in toata tara din pacate. :( Inca o ratare a acestui mare eveniment in activitatea solara vizibila de pe Pamant, care este acum, regiunea activa AR2738. Norocul este ca pot colabora cu astrofotografi din toata lumea. Mai mult, din proprie initiativa unii dintre ei vin la mine ca la "medic". :) Iata un exemplu hazliu, care mi s-a intamplat chiar azi: " Dear Gabriel, Trust you are well. I have seen some of your great works using the ARIES D-ERF. I would like to seek your help to process the attached image of AR2738 (1000 stacked frames using AS!2) using your superior post processing technique. This was captured using ARIES D-ERF on a C8 with PST etalon and x2 barlow and Balser 1920 camera. Thanks and take care. Prof. Dr. Alfred Tan The Astronomical Society of Singapore (TASOS)". Asadar, astrofotografii preocupati de activitatea solara sunt extrem de emotionati si vor sa pastreze o frumoasa amintire astro-foto despre aceasta regiune, acum cand activitatea solara este extrem de scazuta. Daca dupa procesare rezultatul va fi acceptabil am sa-l pot posta si aici. Oricum, am promisiuni ca voi mai primi secvente inregistrate cu aceasta regiune ... pana nu dispare pe cealalta parte a astrului. :)