----------------------------------- zoth 10 Apr 2019 17:35 Studiu sferocromatism ----------------------------------- Ar fi grozav ca atunci cand iesim cu RFT-ul la stele sa putem arunca in caz de nevoie o privire si la planeta sau planetele aflate pe bolta. Sigur, posesorii de newtoniene pot face acest lucru si chiar li se pare firesc insa posesorii de acromate rapide trebuie sa se abtina, nu vor putea obtine imagini acceptabile decat la grosismente mici total neinteresante in cazul planetelor. Si lucrul asta se intampla deoarece acromatele rapide au mare parte din liniile spectrale utile ochiului afectate puternic de sfericitate, unele fiind sub, altele supracorectate. Sferocromatismul distrugator de detalii si contrast in acromatele rapide a fost un subiect care m-a preocupat o prioada lunga de timp. De vreo 7 ani cred, nici eu nu mai stiu exact, am inceput sa caut o solutie care sa rezolve aceasta problema. A fost o perioada cu multe esecuri, cumpene, abandonuri si reluari, multe drumuri fara iesire pana mai zilele trecute cand sper ca am obtinut un rezultat notabil. Este vorba de un corector de sferocromatism format din doua lentile (pe moment lipite) care lucreaza impreuna cu un obiectiv primitiv (nu Fraunhofer) pe care il corecteaza ca in imaginea de mai jos dreapta. Pentru moment corectorul foloseste doua sticle mai putin uzuale, FK5 si SF4 dar lucrez si la o varianta care nu foloseste acel FK5, vom vedea daca iese ceva ... In stanga imaginii raspunsul unui acromat obisnuit 150 f5,9 iar in dreapta cum am mai spus, raspunsul unui acromat 150 f5,9 descris mai sus. In masura in care voi avea noutati despre subiect voi posta aici.