----------------------------------- mihaig 08 Apr 2019 21:47 ----------------------------------- Dupa multe peripetii,am reusit o colimare cit de cit....dar,pentru viitor,o sa ma gindesc la o alta solutie pentru spider...nu e prea bine cu 3 brate curbate,nu exista posibilitatea reglarii laterale a pozitiei secundarei.... Dar am avut o mare surpriza:)....vazind ca Luna apare spre W la ore decente(sunt limitat pe terasa NE-N-NW),am pus DK colimat aproximativ prima data catre ea...si am fost foarte surprins...am testat diferite magnificari pe Luna noua,oarecum in nori.... setul de oglinzi e de o calitate absolut remarcabila...am mers pina la absurdul 977x(barlow2x+wide 9mm),m-am plimbat in jurul Mare Crisum fara sa fiarba imaginea,cu detalii relativ clare,desi intunecate bine...La 440x,imaginea e cristal,stabila,detaliile sunt excelente,iluminarea decenta... Ruperea asta a regulii magnificarii maxime de 50xinch nu o inteleg...Atmosfera nu e cine stie ce,plin de nori risipiti,seeingul 4... Oricum, va trebui sa reconsider constructia DK;oglinzile astea merita un tub facut cu mai multa grija.De asemenea,o sa apelez si la alte perechi de ochi sa isi dea cu parerea...dar,pina acum,pare-se ca intr-adevar se poate transforma intr-un "planet killer"