----------------------------------- jimao22 07 Apr 2019 19:18 ----------------------------------- Un mic update la acest topic. Dupa 2 iesiri la stele cu montura, au iesit in evidenta cateva probleme ce trebuiau rezolvate: 1. Alinierea polara era dificila fiindca pe cerul intunecat nu se distingeau bine reperele de pe luneta polara. Era necesara iluminarea ei. Asa incat am cumparat un element de iluminare polara pentru lunetele de EQ5/6 si problema s-a rezolvat elegant. 2. Am facut o masca Bahtinov cu fire pentru lunetica de pe montura. Nu aveam asa ceva la aceasta luneta si pentru ca nu am focuser motorizat la ea (si nici nu intentionez sa pun, ca sa pastrez lucrurile la un nivel cat mai basic) am decis ca trebuie sa fac una. Am facut-o si problema focusului este rezolvata. 3. O probleme neasteptata am intalnit-o cand am iesit cu luneta pe camp si am alimentat-o de la bateria masinii. Dupa cateva secunde, montura se bloca. Tavi mi-a sugerat sa pun un stabilizator de tensiune de 12 V care aduce tensiunea la 12 V (sau in jur de) indiferent de tensiunea de intrare. Am cumparat circuitul respectiv de la Optimus Digital si i-am facut o cutiuta dintr-o doza de legatura si problema s-a rezolvat in mod miraculos. 4. Am montat un pantof pentru cautator pe luneta si am pus un laser verde ca si prim-finder - pentru localizarea primara a zonei unde urmeaza sa fac observatiile. Problema care trebuie rezolvata este ca laserul pierde rapid putere pe masura ce se raceste si la 5 grade deja nu mai lumineaza deloc. Trebuie facuta o mica instalatie de incalzire cum am facut la telescopul mare, cu o baterie portabila. Am de gand sa cumpar cu prima ocazie o baterie care sa faca fata la toti consumatorii afiliati monturii acesteia si am gasit una care chiar imi place, desi e cam scumpa - https://www.astroshop.ro/acumulatori/orion-dynamo-pro-155wh-lithium-power/p,61642 . Acum astept vremea buna ca sa reiau testele. Sunt sigur ca vor mai trebui rezolvate probleme suplimentare pe care deja le intuiesc, dar suntem pe calea cea buna