----------------------------------- mihaig 04 Apr 2019 10:07 ----------------------------------- Multumesc de aprecieri,Mircea....sa stii ca invitatia a ramas valabila:) Referitor la finder...sigur,aici e o intreaga discutie....eu,personal,de multa vreme,de obicei modific finderele in RA,pentru refractoare,cass sau DK....cind nu am findere,le fac din binocluri si prisme....sunt obisnuit si cu RACI style si cu inverted...pentru ca folosesc mult goto,si atunci nu trebuie multa gimnastica mentala sa compari ce vezi in finder cu harta. Cind faci star hopping cu newtonianul,mie mi se pare ca cel mai de folos este finderul drept,facut din binocular:imaginea e la fel cu harta si cautarea e mai intuitiva,cu pretul gitului strimb. Cel mai important argument impotriva stilului stright este managementul termal.Ca sa intelegeti efectul unei fetze la 37 de grade care sta aproape lipita de un tub subtire de metal racit la citeva grade, cu o mare conductivitate termica(in special in anotimpurile mai racoroase)va propun urmatorul experiment: -se ia o seara rece cu seeing bun -Dobul centrat pe o stea stralucitoare,sau pe Polaris,daca nu e goto -ocular cu marire mare -out of focus pina ce steaua se transforma intr-un disc uniform mare -curentii din tub se vad ca niste linii luminoase si umbre saltaretze inconjurind discul luminos. -se simuleaza o sesiune de star hopping cu ochiul in straight finder,citeva zeci de secunde. -ne uitam prin ocular si,surpriza,turbulenta din tub creste vizibil. Curentii laminari din tub generati de diferenta de temperatura dintre cele doua suprafete ale oglinzii principale(sau intre suprafata si mediu) au intilnit o zona cu un gradient diferit de temperatura si au aparut turbioane;la fel se intimpla si cind pui miinile pe tub,de aia se recomanda minere din plastic sau lemn; Dar,pina la urma,alegerea tipului de finder e o optiune strict personala:)...