----------------------------------- iulian90 03 Apr 2019 14:14 ----------------------------------- Multumesc tuturor pentru sfaturi si informatii. :D O sa mai adaug inca 4 rulmenti indentici cu cei existenti la platforma, fie montati pe suporti separati ,fie doi cate doi pe aceleasi suruburi de prindere pe suportii deja existenti pe placa fixa a platformei, in ambele cazuri s-ar mari suprafata de contact cu sectorul de cerc. Si la pivotul din partea dinspre sud a platformei (de unde incepe axa orara imaginara spre nord) suprafata de contact am vazut ca este foarte mica, practic o parte din greutatea telescopului se canalizeaza prin placa mobila in pivot si se lasa pe surubul M6 care este prins pe un vinclu pe placa de baza a platformei. Cred ca ar fi mai bine sa inlocuiesc acele vincluri si surubul M6 cu un rulment mai mare si astfel s-ar mari suprafata de contact si acolo. In privinta transmisiei este mai complicat, varianta cu bara filetata si piulita conducatoare am ales-o de nevoie, pentru ca nu am un motor cu turatie suficient de mica (cum sunt cele de la Celestron pentru monturi EQ 1 sau 2) pe care sa il fi montat cu axul direct sub sectorul de cerc de la platforma, ar fi fost cea mai buna si precisa varianta. Stiu ca varianta cu surub si piulita conducatoare nu e cea mai buna, in afara de problemele enumerate de Erwin, ar mai fi si eroarea de tracking specifica acestei metode de antrenare, discutate pe larg in domeniul mecanismelor de urmarire de tip "barn door tracker". Poate ca cea mai buna idee ar fi sa inlocuiesc acest mecanism de transmisie cu un motor pentru monturi EQ 1/2 sau un motor pas cu pas capabil sa se roteasca cu turatii foarte mici, cuplat direct sub sectorul de cerc. O sa vad ce mai pot imbunatati la platforma ecuatoriala, oricum este inca neterminata, in curs de perfectionare, asa ca orice sfat este binevenit. :)