----------------------------------- iulian90 02 Apr 2019 19:33 Platforma ecuatoriala DIY pentru telescop pe montura Dobson ----------------------------------- Buna ziua tuturor. De doua saptamani m-am apucat sa construiesc o platforma ecuatoriala pentru telescopul reflector de 114mm f/7,9, care este pe montura Dobson, mai mult din necesitatea de a putea urmari planetele sau Luna in timpul capturilor astrofoto, pentru timpi mai lungi de filmare, caci numai cu montura Dobson, fara urmarire, ma limitam la maxim 5 secunde de filmare in cazul Lunii, la rapoarte focale mari si maxim 18 secunde la planete, care sunt mici. In plus de asta ma mai confruntam si cu rotatia campului intervale mai mari intre capturi, mai ales daca era vorba de capturi la Luna din care faceam apoi mozaicuri cu intreg discul lunar. Pe 18 martie m-am apucat de proiectul platformei ecuatoriale si am inceput sa cumpar materialele necesare. Am folosit PAL pentru ca panourile de lemn masiv (molid) ,din care mi-am construit si montura Dobson la telescop, nu sunt suficient de rigide, flexeza pe o directie perpendiculara cu directia fibrelor din lemnul din care sunt facute panourile, iar panouri multistrat nu am gasit in Braila. Platforma ecuatoriala am ales sa o construiesc cu un singur sector de cerc in partea dinspre nord si pivot in partea dinspre sud a platformei, la capatul inferior al axei orare, pentru ca un sector de cerc este cam dificil de realizat, daramite sa fi facut cu doua sectoare , cum am mai vazut la unele proiecte de platforme ecuatoriale pe internet, dar varianta asta este buna in cazul in care telescopul cu montura cu tot ar avea centrul de greutate mai sus. In cazul telescopului meu, centrul de greutate este destul de jos, sub nivelul tubului, iar montura este si ea mica si joasa, asa ca mi-am permis sa aleg varianta de platforma ecuatoriala cu un singur sector de cerc si pivot in celalalt capat, pe axa orara. Sectorul de cerc l-am fact tot din PAL si am acoperit muchia curbata cu o banda de aluminiu, din acelea care se pun la trecerea dintre parchet si gresie, in acest fel sectorul de cerc ruleaza lin pe rulmentii care i-am fixat pe placa de baza a platformei. Am acoperit si suprafata laterala a sectorului de cerc cu doua bucati decupate dintr-o placa de cablaj imprimat, placata cu cupru, pentru a merge cat mai lin rulmentii care vin in contact cu suprafata laterala a sectorului de cerc, asa cum se poate vedea in pozele de mai jos. Pivotul, care vine inspre capatul inferior al axei orare, spre sud, l-am realizat prin prinderea placii mobile a platformei (cea pe care sta telescopul cu furca monturii Dobson) de placa de baza fixa a platformei, prin intermediul unor vincluri din fier ,de 2mm grosime (destul de rezistente) si un surub M6. Ca varianta de antrenare a platformei ecuatoriale , am ales varianta cu bara filetata actionata de un motor pas cu pas, care antreneaza o piulita speciala, care la randul ei impinge de partea mobila a platformei ecuatoriale, asa cum se vede in poze. Pentru comanda motorului am facut o schema relativ simpla, cu circuitele integrate NE555 si CDB 474, prevazuta cu potentiometru de reglaj turatie si un comutator pentru schimbarea sensului de rotatie, motorul avand un driver ULN2003 pentru amplificarea semnalelor de comanda, totul fiind alimentat la 5 volti, de la un adaptor USB. Platforma ecuatoriala aproape ca am finalizat-o, i-am facut si o proba alaltaseara si se comporta relativ bine, dar nu este perfecta; am constatat ca viteza de urmarire variaza periodic, ma uitam in telescop la o stea si aceasta avea tendinta sa se miste lent cand mai la vest ,cand inapoi, pe plan ecuatorial. Baniuesc ca este o problema la mecanismul de antrenare care cuprinde motorul, angrenajul format din doua roti dintate, una mare montata pe pe bara filetata (fixata la randul ei pe doi rulmenti) , cealalta , mai mica, pe axul motorului, bara filetata si piulita care actioneaza partea mobila a platformei. Suspectez a fi roata dintata mare (cea neagra din ultimele poze) a fi sursa problemei, deoarece roata aceea avea o gaura mai mica decat diametrul barii filetate si a trebuit sa o largesc cu bormasina, cu burghiu de 6mm si cred ca am descentrat gaura cu 0,5 mm iar roata se invarte descentrat si din cauza asta cred ca genereaza variatii de turatie si implicit variatia vitezei de urmarire, care din ce-am observat, are o durata similara cu cea a unei rotatii a rotii dintate cu problema, cam 8 secunde. Oare daca cuplez rotile dintate printr-o curea , nu se mai micsoreaza variatia de turatie cauzata de roata descentrata, sau tot asa ar merge ?