----------------------------------- starbuck 02 Apr 2019 11:14 ----------------------------------- Am facut un montaj asemanator de tracking prin toamna lui 2015 cu Arduino Mega 2560 si Big Easy Driver folosind cu succes motoarele de tracking pentru EQ5. Im pare rau ca din cauza unui accident hardware din pacate nu mai am sursele de cod. In prezent intentionez un alt proiect asemanator, mult optimizat raportat la experienta anterioara. Majoritatea chestiunilor mentionate aici sunt utile si suficiente pentru demararea unui proiect. In continuare mi-as permite unele completari: - trebuie avut grija la reglarea analogica (din potentiometru) sau digitala (din cod) a curentului de iesire a driver-ului. O valoare prea mare sau cea maxima (daca e setata implicit) poate produce vibratii neplacute, de aceea trebuie testate valori cat mai apropiate de limita acestor vibratii in functie de configuratia existenta a motoarelor; - bucla de cod (loop) este suficienta daca se doreste o logica simpla de comanda, in cazul unui cod mai complex (in plus cu procesare clock, gps, giroscop, accelerometru, afisare display extern, etc) este necesara folosirea unuia sau a mai multor timere (vezi librariile dedicate integrate), in caz contrar vor avea loc desincronizari si/sau blocaje; - in loc de folosirea unor componente electromecanice de actionare de tip buton sau potentiometru pentru reglarea vitezelor de lucru pentru tracking (eu la viteza maxima a motoarelor am reusit la limita rabdarii chiar si un mod goto minimal) am folosit in prima faza selectia cu menu si afisarea in consola serial monitor a IDE -ului (mediul de dezvoltare) Arduino, urmand ca mai tarziu sa cuplez si un display TFT cu butoanele aferente (speed up and down, directie pentru axele RA si DEC); Pentru cei pasionati de microprogramare acesta poate fi un proiect foarte atractiv (o cautare pe net ofera deja cateva variante implementate), cu multe modalitati facile de implementare (necesitand cunostiinte minime de electronica la nivel de compatibilitate a componentelor implicate) in functie de nevoile si resursele fiecaruia. Pentri cei interesati sa iasa cu produse specifice pe piata am gasit acest link util: https://www.postscapes.com/forum/arduino/47-if-arduino-is-for-prototyping-how/when-do-you-make-the-actual-product/