----------------------------------- V. Istvan 19 Mar 2019 22:26 Incalzitor pentru maini ----------------------------------- Deși iarna e pe ducă, subiectul va reveni în actualitate în toamnă. Personal, mă deranja foarte mult faptul că mi se reduce simțul tactil, până la anulare, din cauza gerului. Asta a fost motivul determinant pentru încheierea sesiunilor de observare pe timpul iernii. Am conceput și realizat un încălzitor pentru mâini, care funcționează cu flacără deschisă. Aparatul folosește lumânări-pastilă, ieftine de procurat și care țin câteva ore de ardere continuă. Se pot aprinde 1,2 sau 3 lumânări deodată. Incinta încălzită este o cutie de aluminiu, fabricată cândva ca și cutie etanșă pentru alimente. Este încălzită pe una din pereți, dar prin conducție termică se încălzește satisfăcător toată cutia. Pentru limitarea pierderilor de căldură spre exterior, cutia se îmbracă în straturi termoizolante. Eu am folosit deocamdată burete, dar este mai bine ceva ignifug. Oricum, deteriorarea izolației se poate produce doar prin contact direct cu flacăra. Lumânările ard într-o cutie de conservă. Acesta este înălțată cu câțiva mm, căci altfel flacăra se stinge, fiind prea aproape de peretele incintei. Cutia de conservă la rândul ei susține cutia de aluminiu. Este fixată în prezent de aceasta cu niște inele de cauciuc. Tot ansamblul poate fi fixat ferm de capota unei mașini, prin magnet. Magnetul l-am recuperat dintr-un cuptor cu microunde. L-am despicat în două, iar jumătățile le-am unit întorcându-le cu polii opuși. Astfel crește atracția față de tablă, și dispare tendința "înecării" flăcării prin bascularea tălpii fitilului. Toate componentele încap în cutia de aluminiu, când nu se mai folosește.