----------------------------------- jimao22 18 Mar 2019 04:23 ----------------------------------- In seara asta am inaugurat in mod intamplator, in mod simultan, 2 chestii pe care le-am facut in paralel. Asadar, am scos la stele montura cea noua DIY, din pragul noi mele camere calde (in care am instalat deja mobilierul). Astrotracul merge peste asteptari ! Am facut o punere in pol absolut sumara si fara sa insist deloc. Fiindca nu am avut un cablu prea lung cu care sa ma duc in peisaj sa pozez stelele, am pozat din pragul observatorului, catre SW, printre ramurile unui pom. Am luat o stea mai stralucitoare in finder (care s-a dovedit a fi Procyon - Alpha Canis Minoris) si am facut apoi expuneri de 30 respectiv 60 sec cu ASI 174 mono. Ca soft de achizitie am folosit FireCapture. Nu am facut foarte multe imagini fiindca mai eram ocupat cu ceva la telescopul mare (asteroidul Huya si ocultatia sa). Pozele le-am bagat in MaximDL ca sa verific FWHM-ul si mai ales rotunjimea stelelor. Rezultatele sunt mai jos in imagini. Am pus toate imaginile fiindca au fost si unele care nu s-au incadrat in ce vreau eu si am vrut sa se vada si alea, nu numai cele bune. Pot sa trag si niste prime concluzii insa: - am nevoie de o masca Bahtinov cu fire pentru luneta asta mica (nu am pentru 66 ci pentru cea de 80) - ar fi bune niste motoare - deocamdata cu un simplu buton - cu care sa misc fin montura catre tinta, fara sa se zguduie stelele pe ecran - un sistem de iluminare al lunetei polare este strict necesar ca sa mearga alinierea polara ca si uns. Deocamdata cam atat. Sunt foarte incantat de rezultat si pot spune ca povestea va continua... L.E. - spike-urile sunt de la crengile pomului prin care am observat campul de stele.