----------------------------------- dmtr69 17 Mar 2019 09:35 ----------------------------------- Am facut o stiva fara corectie de flat, am trecut-o prin STF si a iesit altceva. Daca in primele fotografii aveam inele luminoase cu centrul intunecat, acum sunt inele intunecate cu centrul luminos. In mod clar este vorba de ceva murdarie pe oglinzi/ filtru/corector. Posibil sa se fi format si putin condens, in mod neuniform, in jurul unor impuritati. In privinta modificarii backfocusului de filtrul pus intre corector si camera am gasit niste link-uri care dezbat problema. Uite unul: https://www.cloudynights.com/topic/475406-considering-filter-thickness-when-calculating-backfocus/ Deci trebuie adaugata o saiba de cca 1/3 din grosimea filtrului. Naspa este ca nu te avertizeaza nici producatorii de filtre, nici cei de corectoare. -interesant si subiectul privind durata flat-urilor din link-urile lui MrSpace. Eu trageam la 50ms (luminanta), fara dark-flat. O sa incerc si la +3s, daca flat-panelul imi permite sa scad atat de mult intensitatea.