----------------------------------- jimao22 15 Mar 2019 09:05 ----------------------------------- Aseara am inceput sa fac testele de tracking prin schimbarea parametrilor de viteza din program. Am reusit din prima sa obtin o acuratete de 8%. Am schimbat iarasi parametrii, dar nu am mai avut timp sa ii verific aseara - am sa o fac in seara asta. Ar trebui sa fie sub 1% de data asta. Mai delicat a fost cu viteza lunara, dar cred ca am calculat bine. Am sa fac (cand am timp) un scurt rezumat cu modul in care am calculat viteza lunara, ca sa gasim eventualele greseli de logica, daca acestea exista. Oricum, o URIASA greseala de logica - o mare prosteala si prostie - a fost cu montarea finderului unde a fost montat. Nimeni nu a observat greseala si mi-am datr seama de ea tarziu. Finderul este fix fata de bara aceea si se misca doar dupa ascensie. Pe declinatie este FIX. Asa ca am folosit un finder micut pe care il aveam, de la ORION, pe care l-am montat solidar pe luneta. O sa fac o poza diseara. Sper ca urmatoarele poze sa fie cu stele, de data asta. Stele punctiforme...