----------------------------------- Erwin 15 Mar 2019 09:01 moto focuser ----------------------------------- Upgrade-ul cass-ului clasic din dotare a constat din: - am renunțat la inelele exterioare cu șina vixen din textolit - am pus o șină de aluminiu direct pe tub, prinsă prin bucăți mici de cornier de inelele din placaj din interior - am căptușit tubul și inelele cu velur negru autocolant Rezultat: - diminuarea greutății cu aprox 2Kg - un câștig foarte bun ca montura Vixen GP să nu mai gâfâie - îmbunătățirea drastică a contrastului Suplimentar am hotărât să scap și de vibrațiile nedorite la focalizare, fie pentru vizual fie pentru astrofoto planetară. Așadar am confecționat un L și am fixat un mic motor pas cu pas Nema 17 recuperat de la o unitate floppy de 3.5" Epson, antică. Ca suportul să nu lovească roata de mână de la focuser am renunțat la ideea inițială de a face o treaptă și am fixat motorul din spate. Urmează să asamblez partea electronică ce va consta din Arduino nano+Easy driver+encoder 12 pași, cât mai simplu la început, urmând ca apoi să trec la finețuri ca: senzor de temperatură, limitatoare de cursă, afișaj OLED.