----------------------------------- jimao22 10 Mar 2019 01:40 ----------------------------------- Multumesc mult pentru cuvintele frumoase. Un lucru insa vreau sa spun, vis-a-vis de acest forum si lucrurile pe care le-am facut in acesti ani. Faptul ca am postat aici ce am facut, m-a determinat sa fiu foarte perseverent in ceea ce faceam, fiindca stiam ca cineva se uita si asteapta ca eu sa termin ce am inceput. Asta ma facea (si ma face in continuare) sa fiu foarte atent la ce fac - sa nu fac tampenii cu care sa ii smintesc pe altii sau cu care sa ma fac de ras. In plus, a existat mereu un feed-back pe care eu l-am considerat pozitiv, fiindca de multe ori am primit idei valoroase, care au completat ceea ce aveam eu la un moment dat in minte. Deci una peste alta, forumul acesta a fost si este o mare sursa de inspiratie si motivatie pentru mine - si sper ca este valabil pentru cei mai multi de aici. Revenind la oitele noastre, pot sa spun ca inca o etapa a mai fost inchisa si la acest proiect. Am reusit ieri si azi sa bat toata dusumeaua din camera calda, dupa modelul deja patentat si folosit la observator - adica un cadru din rigle de 40x40 mm pe conturul incaperii , cateva rigle de aceeasi marime puse dupa o directie si apoi scandurile de dusumea (nut si feder) batute pe aceste rigle dupa o directie perpendiculara. Bineinteles ca spatiul dintre cimentul de la baza si podeaua de lemn l-am umplut cu polistiren expandat pentru a obtine o izolatie termica buna fata de sol. Ce a mai ramsa de facut este sa dau cu lac dusumeaua (1), sa fac instalatia electrica (2), sa remontez la loc camera de meteori MOROI (3) si sa mut biroul si biblioteca astronomica in noua incapere (4). Patul actual ramane in observator dar fiind rabatabil, am sa il strang in sus iarna si am sa il desfac doar vara, cand am sa dorm sub cerul instelat, atunci cand telescopul face poze. In camera noua am sa aduc o canapea de piele din casa, scoasa la reforma dupa mai multi ani, dar care este lux in casuta mea astronomica si am sa aduc o a doua sobita pe lemne, un pic mai mare dar care are si geam si arata ca un mic semineu. O sa fie extrem de placut in noua mea casuta astronomica, presimt!... O singura problema mai vad acum si nu prea stiu cum sa o abordez corect! Daca mut si calculatorul impreuna cu biroul in camera calda, cablurile de legatura dintre montura / camera / roata de filtre / SELETEK / etc. devin insuficiente ca si lungime si fiind USB mare parte, exista riscul sa piarda semnal. Ideea mea ar fi ca sa las calculatorul totusi in observator, intr-o cutie speciala (pe care o am de la regretatul Sabin Fota) protejat de elementele naturii si sa duc doar cablurile de la tastatura si mouse pana la birou in camera calda. Va trebui insa sa vad daca ele merg asa cu prelungitoare USB, pana la birou. Si mai trebuie sa aduc si un difuzor la birou, pentru feed-back audio de la computer, tot cu un cablu mai lung. Daca cineva are vreo sugestie mai buna decat ce am gandit eu, este binevenit sa o faca.