----------------------------------- jimao22 10 Mar 2019 00:32 ----------------------------------- Masuratoarea aceasta mi-a aratat insa si ceva nedorit dar previzibil. Motorul se opintea destul de tare ca sa duca greutatea de la partea superioara. Nu stiu in ce masura acest fapt afecteaza precizia trackingului, dar ca sa evit orice surpriza, am hotarat ca trebuie sa fac ceva ca sa contrabalansez greutatea si dupa axa RA, nu numai dupa DEC cum era acum. Si fiindca nu folosisem pana acum decat o singura sina de la o platforma de reglaj "L", una fiind disponibila si relativ inutila pana acum, am hotarat sa o folosesc impreuna cu o a doua greutate similara cu cea existenta, pe care sa o comand zilele astea. Modul in care m-am gandit sa fac acest lucru a fost sa folosesc gaurile tehnologice existente deja pe montura impreuna cu sina respectiva, legatura intre aceste elemente facand-o cu o piesa aditionala pe care am uzinat-o azi pe freza. Desi piesa cea noua permitea orice forma posibila, prelucrarea ei a fost mult mai laborioasa decat ma asteptam.