----------------------------------- iulian90 08 Mar 2019 13:53 ----------------------------------- Azi am observat steaua Capella la ora 13 cu telescopul de 114/900mm și ocularele de 40mm , 20mm și 9mm. Am folosit filtrul Orange#21 și filtrul de polarizare la observarea stelei Capella, împreună cu toate trei ocularele. Am constatat că filtrul de polarizare dă rezultate mai bune decât filtrul Orange #21, întunecă mai mult cerul și mărește contrastul stelei, in același timp fiind neutru din punct de vedere cromatic. Într-adevăr, filtrul de polarizare are efectul cel mai mare în zona cerului perpendiculară față de Soare și efectul de întunecare este doar parțial, dar este mai bun decât filtrul Orange. Rezultate și mai bune am obținut prin combinarea filtrului de polarizare cu cel orange, contrastul fiind destul de bun , mai ales la grosismentul de 100x cu ocularul de 9mm ( contează și grosismentul folosit, cu cât e mai mare cu atât întunecă cerul mai mult și mărește contrastul la stele mai mult). O să încerc in după-amiaza asta dacă cerul se menține senin, să observ și celelalte stele pe care le-am mai observat zilele trecute, dar de data asta cu filtrul de polarizare.