----------------------------------- iulian90 07 Mar 2019 18:21 ----------------------------------- Eu cel putin prin filtrul meu Castell UHC nu am observat prea clar steaua Capella, in afara de faptul ca se vedea cu constrast scazut. Nu stiu cum o fi cu alte filtre UHC dar al meu nu e bun ziua ci numai noaptea unde creste contrastul la nebuloase. Am combinat filtrul UHC cu filtrul Orange #21 si rezulta un filtru rosu inchis, care intuneca cerul parca mai bine decat cu filtrul Orange dar intuneca si lumina obiectelor ceresti precum planeta Venus si nici prea clar nu se vad obiectele prin aceasta combinatie de filtre, mai clar se vede numai prin filtrul Orange #21. Poate mai bun ar fi fost un filtru colorat rosu decat combinatia dintre filtrul UHC si Orange #21 care lasa sa treaca rosul prea dinspre capatul spectrului vizibil unde ochiul nu este prea sensibil si nici optimizat bine. Oricum, o sa incerc si cu filtru de polarizare sa vad daca este mai bun decat filtrul Orange, deocamdata cerul azi nu a fost prea curat dar poate zilele urmatoare o sa am ocazia.