----------------------------------- jimao22 24 Feb 2019 18:49 ----------------------------------- Buna si scuze de intarziere, nu ma asteptam sa fie atatea raspunsuri la intrebarea mea. Am stat afara sa lucrez la camera calda (am mai pus 2 panouri - dar asta e alta poveste) si nu am vazut ca ati raspuns aici. Deci - imaginati-va ca vreau sa punctez ceva la zenit. Cum fac? Asta e doar un exemplu, un altul este ca as vrea sa orientez luneta catre Sud si sa nu ma uit in pamant in acel moment, asa cum se intampla in configuratia actiuala. Asa cum este acum configurata montura, o buna parte din cer este imposibil de scanat. Solutia este sa iau inca o piesa "L" cu reglaj fin, care imi va da posibilitatea sa am echivalentul unui cap cu bila pe care sa fie montata luneta. Atunci voi putea sa orientez luneta oriunde pe cer. Nu uitati ca desi am 2 axe perpendiculare acum, una de ascensie (cu motorul) si una de declinatie (cu "L"-ul), miscarea de ascensie este sever obstructionata la doar 30 de grade si asta catre Nord doar, pentru ca asa este conceputa montura. O sa fie un pic de gandit cum sa asamblez cele 2 piese "L" astfel incat luneta sa nu loveasca nici o alta piesa atunci cand se roteste in toate directiile, in cautarea tintei de pozat. Si intr-adevar, acum este dezechilibrata, atunci va fi si mai si, plus ca se va adauga greutatea camerei, a reducatorului de focala, momentul fortei mai mare fiindca ne departam de punctul de sprijin de la "mijloc", deci da - trebuie si o contragreutate. N-ar trebui sa fie o problema insa fiindca acest tip de transmisie a miscarii la o montura este similar cu cea de la Messu Mount, care duce 100 kg de sarcina utila la o dimensiune a monturii nu cu mult mai mare decat un EQ8.