----------------------------------- tudor 24 Feb 2019 02:14 ----------------------------------- Inspirat de descoperirea lui Dbird ca poate folosii filtre astronomice pe un binoclu Delta 10x50 ED, am incercat si am ramas placut surprins ca si eu pot atasa filtre de marime 1.25 la binoclul Zeiss-ului Conquest HD 10x42. Filtrul merge introdus fest in cupa elastica de cauciuc a ocularelor fara nici o problema chiar daca nu se infileteaza. Cupa trebuie sa se extinda cel putin o treapta ca sa poata sa se introduca filtrul, acest lucru micsorand distanta de privit la ocular. Dar foarte la limita se poate utiliza chiar si cu ochelari pentru ca binoclul are normal o distanta generoasa de privit la oculare. Contrar parerilor generale filtrele UHC sau OIII se pot utiliza si pe instrumente cu aperturi mai mici, unde de exemplu de multe ori am observat ca filtrul face sa se vada o nebuloasa cu detalii mai conturate!!! Asta am observat la un instrument cu diametrul de 67mm, unde cu filtru UHC am observat detalii evidente fata de ce vedeam fara filtru. Din pacate inca nu am doua filtre identice ca sa le pot utiliza la ambele oculare.