----------------------------------- jimao22 23 Feb 2019 23:27 ----------------------------------- Un mic proiect de DIY, care a ajuns sa fie la mine intr-o faza aproape de final, dar la care contributia mea a fost minimala. Este vorba de astrotrack-ul mioritic facut de starchild (Liviu), care a ajuns la Erwin si mai apoi la mine, suferind pe parcurs tot felul de imbunatatiri. Pentru cei care nu stiu, exista un topic despre aceasta montura facuta artizanal - http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=10347&postdays=0&postorder=asc&start=0 . De la un motoras de cc cu un variator de turatie bazat pe un 555, a ajuns sa fie actionat de un motor pas-cu-pas controlat de un Arduino (opera completa a lui Erwin, la cerintele exprese ale mele), avand 3 viteze - siderala, lunara si fast-reverse - doua dintre ele (va imaginati voi care) trebuind sa fie calibrate cand o sa ies cu dihania sub stele. Contributia (daca poate fi numita asa) mea a constat in faptul ca i-am cumparat un trepied de Star Adventurer (culmea,tot de la Liviu), o pana ecuatoriala tot de Star Adventurer si in final, o platforma reglabila "L" de la acelasi Star Adventurer - aceasta ultima piesa foarte utila pentru reglajul in declinatie. De asemenea i-am luat si o luneta polara de EQ6 (sh, de aici de pe forum) pentru ca punerea in pol este esentiala la astfel de monturi, daca vrei sa ai niste imagini cum se cade. Eu nu am facut decat niste gauri prin care sa prind intre ele componentele si sa fac totul functional. Luneta din imagini este cea care va innobila montura asta, cu un reducator de focala si o camera cu cip mare care sa ii dea un camp de aproape 3 grade. Astfel - sper - orice eroare de tracking se va pierde in peisaj si voi avea un set-up grab&go de astrofoto de camp larg. Ma gandesc eventual si la un RFT DIY pe care sa il fac din vreun obiectiv gasit prin iarmaroacele din tara.