----------------------------------- jimao22 19 Feb 2019 20:14 ----------------------------------- Am hotarat sa nu ma mai opresc pana nu termin camera calda, sa ma bucur de ea cata vreme este inca frig afara in timpul noaptii. Astazi am continuat sa lucrez, dupa o pauza data de vreme si ocupatie si ma uit cu drag cum incepe sa se contureze micul meu salas de astro-haiduci. Aveam nevoie de ceva brate in plus, fiindca trebuiau desfacute niste grinzi si puse inapoi pe o alta pozitie, asa ca am folosit bratele unor ajutoare. Grinzile pe care culisa odata acoperisul catre fata observatorului au devenit in acest fel grinzi care sa sustina acoperisul si sa-i dea panta catre sera. Am desfacut camera de meteori, toate firele pozate inainte pe structura de sustinere a acoperisului glisant, am facut structura de lemn care va sustine placile de izopan (merg pe izopan pana la urma, din mai multe motive foarte bine intemeiate, cu care nu va plictisesc aici) si am facut si structura de lemn care va sustine usa. Va trebui sa ma hotarasc unde sa pun fereastra, fiindca va fi si o fereastra si dupa ce ii fac cadrul si acesteia, pot sa incep sa pun placile de izopan, aflate momentan intr-un magazin (nu stiu care). Cam atat pe ziua de azi...