----------------------------------- mihaig 18 Feb 2019 11:03 ----------------------------------- In mijlocul orasului(clasa 8 Bortle,18.56 sky quality,visibility10,seeing index1/2 5),am testat ieri prima data Luna folosind refractorul construit in jurul obiectivului Astro-Westerholt 6" f/10.Binoviewer TS optics,oculare VITO asferice 23 si 10 mm,cu/fara path corrector 1.6,SW 20 mm si 9 mm.Am urcat pina la 240x. Probabil una din cele mai spectaculoase imagini ale Lunii pe care le-am vazut in ultimii ani,datorita in primul rind conditiilor atmosferice rare.La 240x imaginea era stabila,nu "fierbea",detalii remarcabile;nu am reusit sa vad halou violet pe limbul lunar.Asta ar insemna 2 lucruri:ori ochii mei au imbatrinit si nu mai sesizeaza violetul,ori obiectivul este intr-adevar corectat cromatic(cum mi s-a spus de cineva de pe CN care l-a cunoscut pe constructor si care spunea ca nu facea decit dublete "semi-apo").Orice ar fi,corectia CA este remarcabila. Ramine de testat in continuare cu alti ochi care sa confirme/infirme CA. PS. Din ce in ce mai "in love" cu binoviewer-ul...Nu iti mai vine sa te intorci la monoview dupa o sesiune cu seeing bun