----------------------------------- iulian90 14 Feb 2019 16:27 ----------------------------------- Aseara am reusit si eu sa observ cometa C/2018 Y1 Iwamoto, cu telescop de 114/900mm. S-a vazut relativ bine,mai ales la 22x cu ocularul Celestron de 40mm si la 45x cu ocularul RK 20mm. La 22x se vedea atat nucleul cu aspect stelar cat si coama difuza, putin eliptica, mai mult rotunda. La 45x se vedea mai bine zona centrala decat restul cometei, am incercat si la 100x ,cu ocularul de 9mm si se vedea mai mult zona centrala cu nucleul cometei, cometa se vedea mai greu decat la celelalte grosismente. Am observat cometa si cu filtrul UHC pus la ocularele de 40 si 20 mm si aceasta se vedea mai slab luminoasa dar si mai difuza, zona centrala si nucleul cometei se distingeau de coama mai greu cu filtrul UHC decat fara. Spre ora 21:30 am constatat ca cometa s-a apropiat de galaxia NGC 2903 din constelatia Leul, astfel ca se vedeau ambele in acelasi camp in ocularul de 40mm, la 22x, apoi le-am obsevat in acelasi camp si prin ocularul de 20mm ,la 45x. Deci am ramas surprins de aceasta conjunctie dintre o cometa si o galaxie, rar se intampla un lucru ca acesta, asa ca am profitat din plin de aceasta ocazie si am observat indelung apropierea cometei C/2018 Y1 fata de galaxia NGC 2903. :D Galaxia NGC 2903 se vedea mai greu decat cometa C/2018 Y1, mai ales din cauza poluarii luminoase produse de Luna care era prezenta pe cer aseara, in ciuda faptului ca a fost transparenta buna , dar cometa nu a fost prea greu de observat. Aceata cometa este cea de-a opta cometa observata de mine pana acum. :)