----------------------------------- mihai leahul 13 Feb 2019 17:08 ----------------------------------- Da, si motorizarea care poate fi facuta rapid este una din idei. Practic aici nu sint prea multe de facut decit poate mutarea motorului pe capatul alunecator al melcului. Dar in principal am cautat variante de montare a unei lunete polare. Din ce se vehiculeza pe net, caci experienta cu asa ceva nu am, alinierea polara este bine a fi facuta temeinic. Am in plan sa-mi folosesc obiectivul de 180 de mm si nu cred ca se poate face astrofoto fara o aliniere polara foarte bine pusa la punct. O alta problema este ca in mod EQ nu prea imi place. Cred ca modul AZ este mai intuitiv. A, daca si motorizam RA, iese chiar placut. :) Greutate in minus o sa fie sigur dar nu stiu inca cit. EQ2 echilibrat, la mine are o contragreutate de 2.8 kg. Nu ma vad plecind in vacanta si cu asta dupa mine! Dar se poate ca contrabalansarea cu arc sa fie mai dificila. Ramane de vazut. Si in plus, tare nu as da 700 de lei pe un minitrack LX si sa constat mai apoi ca la 2 kg nu face fata. Cel putin cu EQ2 am ceva siguranta. Clar ca nu este o solutie foarte compacta dar macar e solida. Spor!