----------------------------------- iulian90 12 Feb 2019 21:19 ----------------------------------- Felicitari dl. Pteancu pentru observatii. :) Frumoasa luneta Swift 818 de 60mm. De multe ori instrumentele mici dau imaginile cele mai frumoase indiferent de starea seeing-ului. :) Si intr-adevar, Luna are multe lucruri de studiat ,de deslusit, timp sa avem si vreme senina. :) In seara asta, desi a fost tot restul zilei innorat si a plouat, am prins 15 min. de cer senin, doar o gaura de 30-40 grade diametru, am scos repede telescopul de 114mm, cu camera foto Aiptek si instalatia de alimentare a camerei (rola cu prize, adaptor USB etc.) si m-am pus repede pe pozat Luna,cat timp era in zona cu cer senin. Am facut vreo 15 poze, din care 10 am folosit pentru stacking si prelucrare. Dar pe cat de repede am facut toata treaba cu pozatul Lunii, caci se innorase la loc imediat ce am facut ultima poza, pe atat de fain a iesit rezultatul, cu detalii clare si neafectat prea mult de turbulenta atmosferica. :)