----------------------------------- Mircea Pteancu 12 Feb 2019 19:48 ----------------------------------- Actualizari : - in seara de 6/7 Februarie am facut observatii ,am inceput devreme si am terminat tarziu ,dupa miezul noptii , eram deja inghetat asa ca nu am mai stat sa vad minimul lui Algol - Iwamoto poate sa defileze cum doreste , norii m-au impiedicat sa o observ trecand pe langa M95 si M96 care ,asa cum am verificat saptamana trecuta , erau deja la o altitudine buna pentru observatii in jur de miezul noptii - azi-noapte si dimineata ,la vremea lui Lunar X ,iarasi nori - am scris gresit data pentru conjunctia pe cerul de zi a lui Saturn si Venus. Data corecta este 18 Februarie.Sa vedem ce va fi ! Am noutati privitoarele la companionul lui Rigel. Saptamana trecuta l-am observat cu dobsonianul de 200mm la 205x si 308x pentru a-i determina culoarea. La 205x ,in ocularul Radian 6mm , companionul mi-a aparut albastrui iar in ocularul Kasai 4mm ,la 308x , companionul lui Rigel parea a fi mov. Cautarile mele in cartile lui Lockyer dupa citatul despre observarea companionului lui Rigel de catre Kitchiner ,folosind o luneta de 45mm , a fost gresit orientata. Andi a prezentat rezultatul cautarii sale care a dus la rezultatul corect dar fara sa ne indice sursa. Azi am gasit raspunsul lui Thomas Jensen la intrebarea mea ,raspuns insotit de un link ce duce spre cartea ''Practical Observations on Telescopes, Opera Glasses and Spectacles'' de William Kitchiner. Acolo se gaseste pasajul citat de Andi , ii multumesc si lui si lui Thomas ca m-au ajutat in lamurirea acestui subiect. (De ce oi fi fost eu obsedat sa caut in cartile lui Lockyer... nu ma intrebati ! :( :shock: :roll: ) In raspunsul sau ,Thomas precizeaza ca a vazut companionul lui Rigel cu o apertura de 42mm ,obtinuta prin diafragmarea unei lunete de 80mm. Am lasat draga de pisica afara acum un minut ,ocazie cu care am vazut niste petice senine printre nori.Pa ! Mircea