----------------------------------- Mircea Pteancu 11 Feb 2019 16:40 ----------------------------------- Succes in realizarea proiectului si cer senin ,in primul rand ! Sambata am observat Luna cu luneta cu obiectiv Swift 818 60mm F/8 cu grosismente de pana la 120x. Trebuie insa sa identific pe o harta detaliata ceea ce am vazut : piscurile centrale a doua cratere si ,cred eu , o formatiune de patru domuri. E foarte impresionant cate amanunte iti arata pe Luna chiar si un telescop mic. Edit : m-am lamurit ,cat de cat. Sambata am vazut piscurile centrale ale unor cratere secundare de la Sud-Est de Gutenberg ,situate intre Gutenberg C si E ,printre care a fost si Gutenberg F/atlas Rukl harta 48. Iar ceea ce am crezut cand eram cu ochiul la ocular - si inca mai cred - ca au fost domuri ,au fost situate la Sud de craterul Macrobius ,in zona din apropierea a ceea ce atlasul Clementine numeste Macrobius D /harta 43 iar atlasul Rukle numeste Fredholm /harta 26. Aceasta este instrumentul ,luneta cu obiectiv Swift 818 60mm F/8 . Nu are cautator ,acesta va fi un RDF, mai are nevoie de diafragme interne -are doar una si de parasolar. A fost doar o testare a lunetei , nu acesta va fi instrumentul meu selenar predilect. Dar s-a descurcat onorabil. Mircea